IRANCMS | سایت ساز آنلاین ایرانی
 • اخبار تکنولوژی
 • آیا افزایش حجم اطلاعات وزن گوشی را بالا می برد

  ما این موضوع را می‌دانیم که تصاویر، موسیقی‌ها و دیگر فایل‌های دیجیتالی که روی حافظه دستگاه قرار می‌گیرند، در واقع به صورت فیزیکی نیز در این درایو حضور دارند. اما این اطلاعات نوشته شده روی حافظه، آیا وزن خاصی نیز به دستگاه اندرویدی یا آیفون ما اضافه می‌کنند؟ در این مطلب به این موضوع که شاید کمتر کسی به آن فکر کرده خواهیم پرداخت.همانطور که می‌دانید داده‌های دیجیتال بر روی حافظه‌های فلش نوشته می‌شوند. اما حافظه‌های فلش امروزی تفاوت زیادی با درایو‌های مکانیکی در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و دسکتاپ‌ها دارند. در واقع درایو‌های جامد جدیدتر همچنین بسیار سریع‌تر و بهتر شده‌اند. بنابراین حتی باید انتظار این را داشت که درایو‌های جامد امروزی با کاهش قیمت مداوم به زودی به کامپیوتر‌ها وارد شوند.

  جان دی کوبیاتویسز، دانشمند کامپیوتر از دانشگاه UC Berkeley در توضیح این مسئله به نیویورک تایمز گفته داده‌های ذخیره شده در واقع دارای وزن فیزیکی هستند. اما هر بایت از آن‌ها دارای وزنی یک اتوگرمی هستند که در مقایس گرم برابر با یک کوانتیلیون گرم است.

  این موضوع به این خاطر است که حافظه‌های فلش از الکترونی‌های محصور شده برای تشخیص بین ۱ و ۰ استفاده می‌کند. بنابراین با اینکه نام الکترون‌ها تغییری نمی‌کند، اما همین که آن‌ها محصور شدند (یا اطلاعات ذخیره شد) مرحله انرژی بالاتر و بنابراین وزن بیشتری پیدا می‌کنند.

  حالا که وزن اطلاعات ذخیره شده بر روی دستگاه را بدست آوردیم، می‌توان حساب کرد که برای سنگین کردن یک آیفون به چه مقدار اطلاعات برای ذخیره شدن نیازمندیم. بر اساس قانون وبر، انسان زمانی می‌تواند تفاوت وزن دو وسیله در دست را حس کند که تفاوت وزن آن دو بیشتر از ۵ درصد باشد. همانطور که می‌دانید آیفون 6s (جدیدترین پرچم‌دار اپل) وزنی ۱۴۳ گرمی دارد. بنابراین ما به مقدار داده‌ای برابر با ۷ گرم برای متوجه شدن تغییر وزن دستگاه نیاز داریم. اکنون اگر بدانید که تمام اطلاعات بر روی اینترنت در حدود ۵ تریلیون ترابایت است، وزن پیش‌بینی شده برای این مقدار برابر با ۰.۲ میلیونم است که کمی بیشتر از ۱/۲ گرم به حساب می‌آید. مشخص است که این مقدار خیلی کمتر از مقدار ۷ گرم هدف ما است و برای ۵ درصد وزن اضافه کردن به آیفون باید کل حجم اطلاعات اینترنت را یک میلیون برابر کرد.

  اطلاعاتی که خواندید بسیار خشک و پیچیده بودند اما از کل اطلاعات ریاضی قبل، ما یک ایده کلی بدست می‌آوریم: ۵.۷ کوانتیلیون ترابایت از اطلاعات وزنی برابر با ۷ گرم دارد. اگر بخواهید این اطلاعات را ملموس‌تر کنیم می‌توانیم حافظه کلی یک انسان را مثال بزنیم که تخمین زده شده برابر با ۱.۲۵ ترابایت یعنی ۴ کوانتیلیون بار بیشتر و پر کردن حافظه ۴۰ کوانتیلیون آیفون 6s است. به عبارت دیگر، هر چقدر تصاویر و ویدیو که می‌خواهید بر روی دستگاه خود قرار دهید، چرا که از اضافه کردن وزن با ذخیره اطلاعات بیشتر بر روی دستگاه، فاصله بسیار زیادی دارید.

   

  يكشنبه 15 فروردين 1395
  اطلاعات,داده های دیجیتال,درایو,قانون وبر,وزن اطلاعات ذخیره شده,وزن بیشتر

  كد امنيتي